The Festival of the Performing Arts: results

The 38th annual Festival of the Performing Arts proved to be another huge success.

  • Mar. 23, 2016 7:00 p.m.

Barbara Latkowski

Caledonia Courier

The 38th annual Festival of the Performing Arts proved to be another huge success.

The festival was held on March 7 – 20, at the Nechako Valley Senior Secondary School in Vanderhoof, B.C.

Norma Hoy, a piano teacher in Fort St. James, sees this as an excellent opportunity for local children to showcase their talents.

“It’s a great friendly competition. It gives kids exposure and they receive feedback from outside sources,” Hoy said.

Awards were given in the vocal, speech arts, strings and piano categories.

Two students from Fort St. James, Minna Jones and Nyah Duncan, received first class honours in the piano category.

Piano Results:

Best Overall Award: Charis Schlamp

Adjudicator’s Choice Award, Junior, under RCM grade 4: Sarah Thiessen

Adjudicator’s Choice Award, Intermediate, RCM grades 5-8: Matthew Ebert

Intermediate Provincial Competitor: Kaia Andul

Junior Provincial Observer: Wendy Schultz

Intermediate Provincial Observer: Charis Schlamp

Intermediate Provincial Observer: Matthew Ebert

 

Honours: 80-84%

Sophia Harvey, Emily Beukert, Macy James-Schneider, Bailey Vahi, Susan Harmon, Theo Clarke, Savannah Morris, Abigail Yoder and Maria Schmidt (duet), Kiya Giesbrecht and Emma Wiebe (duet).

 

First Class Honours: 85-89%

Abigail Yoder, Conner Ebert, Minna Jones (from Fort St. James), Madisyn McKinlay, Lucas Lenartowicz, Callie Bray, Alaura Brooks, Charis Schlamp, Andre Roberge, Annika Pelzer, Hadassah Thiessen, Rachel Lamprecht, Julian Lamprecht, Olive Roberge, Erica Byers, Miranda Giesbrecht, Jeremy Pagdin, Kiya Giesbrecht, Bridian James-Schneider, Eric Anderson, Bryce Giesbrecht, Anessa Penner, Amanda Beukert, Simon Wiebe, Parick Vahi, Derek Penner, Nyah Duncan (from Fort St. James), Capri James-Schneider, Milo Walker and Anya Dhillon.

 

First Class Honours with Distinction: 90+%

Matthew Ebert, Wendy Schultz, Matthew Lenartowicz, Penelope Roberge, Sarah Thiesen, Kaia Andal, Regan Daniel and Rueben Daniel.

 

Results from the Strings Category:

Best Overall Concert Group: Kaia Andal

Adjudicators Choice Jr: Clara Gill

Adjudicators Choice Intermediate: Timothy Teichroeb

Adjudicators Choice Senior: Kaia Andal

Provincial Recommendation Intermediate: Kaia Andal

 

The Orchestra North Scholarships:

Half Scholarship – Graham Yoder

Half Scholarship – Clara Yoder